آموزش نظافت منزل و خانه

آموزش نظافت اصولی منزل و خانه چگونه است؟ طریقه نظافت منزل با 7 روش

هرکسی در طول زندگی به روش های متفاوتی برای نظافت کردن منزل متوصل شده اما باید تمامی این روش ها را فراموش کنید چون سرعت انجام نظافت منزل را پایین می آورد بدترین عادت در انجام این کار تمیز کردن تک تک اتاق ها به صورت جداگانه است چراکه ممکن است کار شما به کندی پیش برود. با این حال ما در این مقاله آموزش نظافت منزل و خانه را برای شما ارائه خواهیم کرد تا به راحتی بتوانید این کار را اصولی و با روش های ساده انجام دهید.

اگر تمام انرژیتان را برای نظافت قسمتی از خانه بگذارید دیگر انرژی و حوصله ای برای نظافت سایر قسمت ها ندارید این روش بیشتر مردم است که کاملا هم اشتباه می باشد، بهترین راهی که برای تمیز کردن منزل تا کنون ارائه شده تمیز کردن تمام خانه باهم است و نظافت فقط به یک اتاق اختصاص داده نشود مثلا تمام فضای خانه را پشت سرهم جارو بکشید گردگیری و تی کشیدن هم به همین صورت انجام شود کسانی که در شرکت های نظافتی کار می کنند روش مرحله به مرحله را پیشنهاد می دهند و خود نیز برای پیش رفتن سریع کارهایشان از همین روش استفاده می کنند.

چون رفت و آمد در داخل منزل بیشتر می شود این روش برای سوزاندن کالری هایتان نیز مفید است در ابتدا ممکن است بنظر سخت و طولانی بیاید اما با گذشت زمان در انجام مراحل کار سریع تر می شوید آموزش نظافت منزل ممکن است به شیوه های مختلفی صورت بگیرد اما بهترین روش ممکن همین است با کمی صبر می توانید وقت بیشتری برای خود نگه دارید.

آموزش تمیز کردن خانه

طریقه نظافت منزل

طریقه نظافت منزل هر شخص بسته به نوع و معماری داخلی خانه می تواند متفاوت باشد برای منازلی که دوبلکس هستند یا دوطبقه بهترین کار شروع کار از سرویس بهداشتی طبقه بالا شروع کردن است چون تمامی وسایلی را که برای نظافت لازم دارید می توانید آنجا بگذارید بقیه مراحل کار نیز بهتر است از بالا شروع شود مانند گردگیری کتابخانه، بوفه یا قفسه های دیگر در نظر گرفتن تمام جهان برای تمیز کاری باعث می شود هیچ قسمتی را جا نگذارید.

اولین مرحله در نظافت گردگیری است

مبل، صندلی، تابلوها، تلوزیون و تمامی وسایلی که در خانه وجود دارد را باید کاملا از گرد و خاک پاک کرد بهتر است از دستمال مرطوب استفاده نکنید چون ممکن است برخی وسیله ها سخت تر تمیز شوند البته اگر لکه هایی از قبل رو برخی وسایل باقی مانده است بهترین کار استفاده از دستمال های مخصوص می باشد که با کمی آب گرم نتیجه ی مطلوب را به شما می دهند قسمت بالای وسایل همیشع بیشترین میزان گرد و خاک را دربر دارند به همین دلیل است که توصیه می شود گرد گیری از بالا به پایین انجام شود چون اگر از طبقات پایین شروع کنید هنگامی که به انتهای کار و طبقه آخر می رشسد ممکن است کل خاک ها بر روی طبقات پایین ریخته شود.

دومین مرحله تمیز کردن وسایل پارچه ای

به اطراف خود و تمامی اتاق ها سر بزنید ملحفه ها و روتختی ها را عوض کنید پتو و روبالشتی ها را بشوید در صورت نیاز می توانید پرده ها را هم تمیز کنید یا به وسیله ی بخارشو دستی به سر و رویشان بکشید البته برای گردگیری می توانید از جاروبرقی هم کمک بگیرید.

سومین مرحله شیشه ها

برای انجام این مرحله به دو عدد دستمال مخصوص نیاز دارید یکی مرطوب برای گرفتن خاک روی سطوح شیشه ای و آینه و دیگری برای خشک کردن سطح آن ها اگر به این صورت عمل کنید دیگر هیچ ردی از لکه باقی نمی ماند.

چهارمین مرحله نظافت تمام سطوح است

تمام سطوح اعم از کف لبه ی پنجره ها روی کابینت ها، سطح اپن و جاهای که در دسترس است را باید ضدعفونی کرد حتی دستگیره ی یخچال و کابینت ها، کلیدهای برق و … باید کاملا تمیز باشد.

پنجمین مرحله تمیز کردن حمام و آشپزخانه است

مواد پاک کننده و سفید کننده که به عنوان تمیز کننده می خواهید از آن ها استفاده کنید را روی سنگ توالت، کف حمام، روشویی و سایر سطح ها بریزید برای این کار بهتر است از روش اسپری کردن مواد استفاده کنید بعد از چند دقیقه می توانید آنجا را با اسفنج بشوید و بعد آبکشی کنید این روش برای آشپزخانه نیز جوابگو است حتی می توانید داخل و سطح بیرونی کابینت ها را بشوید چون باعث می شواد تمامی جرم ها و لکه های چربی به خوبی پاک شود.

ششمین مرحله نظافت کف می باشد

بهترین راه برای تمیز کردن نهایی کف بعد از آبکشی کردن خشک کردن آن توسط دستمال یا تی های مخصوص است برای اینکه کاملا مطمئن شوید برق افتاده است بهتر است کمی زحمت به خود بدهید و روی زانو و دست های خود خم شوید سپس این کار را انجام دهید.

هفتمین و آخرین مرحله جارو کشیدن است

برای اطمینان از تمیز جارو کشیدن بهتر است از اتاق ها شروع کنید و بعد به طرف نشیمن و اتاق پذیرایی پیش بروید و این کار را تا راهرو یا نزدیک در ورودی انجام دهید.

نیروهای خدماتی که برای طریقه ی نظافت منزل و خانه دوره دیده اند هیچ وقت وسایل زیادی را برای نظافت با خود جابجا نمی کنند فقط پنج وسیله ی اصلی برای انجام کارهای نظافتی همراه خود دارند

1- بسته های دستمال میکروفایبر

بهترین نوع دستمال برای گردگیری و لکه گیری وسایل هستند و در هزینه ها صرفه جویی می کنید چون کارایی دارند و برای دستمال های متفرقه دیگر پولی خرج نمی کنید در برخی موارد بجای اسپری های پاک کننده می توانید از دستمال های میکروفایبر و آب استفاده کنید، آموزش نظافت خانه با همین تکنیک های ساده شروع می شود با در نظر گرفتن تمامی راه ها و نکات مهم طریقه ی نظافت منزل را به خوبی فرا می گیرید.

2- چوب مخصوص گردگیری

برای گردگیری کردن گوشه های بلند و کناره هایی که دسترسی به آن سخت است استفاده می شود بهتر از در سر این چوب یک دستمال میکروفایبر وصل کنید.

3- جاروهایی که نخ های آن نایلونی است

این نوع از جارو چون گردوغبار را در بافت خود نگه نمی دارند لکه باقی نمی گذارند

نکته ی مهمی که در آموزش نظافت منزل بر آن تاکید دارند استاده از جاروهای نایلونی برای تمیز کردن فرش هایی است که با جاروبرقی تمیز نمی شوند.

5- استفاده کردن از پارچه های جیر

این نوع پارچه ها قابلیت جذب بالایی دارند برای خشک کردن وسایل یا سطوح می توان از آن استفاده کرد و در چند ثانیه می توانید تمام وسایل خیس را به کمک این پارچه خشک کنید نکته ای دیگر درباره ی طریقه ی نظافت منزل استفاده از همین نوع پارچه برای جمع کردن مو و کرک حیوانات خانگی است.

6- کمک گرفتن از جارو برقی های کوله ای

بیشتر کسانی که آموزش تمیز کردن منزل و خانه را به عهده دارند یا خود این کار را انجام می دهند از این وسیله استفاده می کنند چون راحت تر می توانند تمام اتاق ها را تمیز کنند نکته ای دیگر که باعث بالا رفتن کارایی دستگاه شده این است که بجز جارو کردن می توانید روی کمد و قفسه ها یا هرجایی که لوله ی جارو از آن عبور می کند را گردگیری کرد.

بهتر است از خانه ی خودنیز مثل بدن خود مراقبت کنید بهتر است از ضدعفونی کننده های قوی برای نظافت کردن خودداری کنید چرا که هم به مرور برای وسایل شما آسیب رسان هستند هم بوی آنها در هوا باقی می ماند و برای بدن و سلامت شما خطرناک هستند.

خوش بو کردن محیط خانه

بجای اسپری های مصنوعی از روغن های طبیعی با رایحه های گل، ادویه های مانند وانیل و انواع عودها می توانید استفاده کنید یا از بخور دادن برخی روغن های طبیعی برای خوش بو کردن کمک بگیرید چون شما را هم سرحال می آورد.

عدم استفاده از پاک کننده های مصنوعی

ممکن است برخی افراد به مواد تمیزکننده حساسیت داشته باشند پس بهترین کار کمک گرفتن از پاک کننده های طبیعی است مانند سرکه، جوش شیرین یا محلول آب گرم با مایع ظرف شویی فقط در صورتی که مجبور بودید از سفیده کننده و این قبیل پاک کننده ها استفاده کنید.

تمیز کردن کف پوش، فرش و شیرآلات

جارو کردن هفتگی یا روزانه ی فرش ها حدود 80 درصد آلودگی ها را از فرش می گیرد و دیگر لازم نیست هرماه آن ها با شامپو فرش تمیز کنید که هم خود شما اذیت شوید و هم فرش آسیب ببیند برای تمیز کردن کف پوش هایی که جنس پوبی دارند بهترین روش استفاده از بخارشو می باشد در صورتی عدم وجود آن می توانید از آب گرم و پارچه استفاده نماید؛ برای وسایلی که فلزی هستند مانند شیرآلات سرویس های بهداشتی و یا آشپزخانه می توانید از خمیردندان برای جلو گیری و از بین بردن لکه ها استفاده کنید یا از محلول سرکه سفید و آب کمک بگیرید اگر صابون یا پودر لباس شویی در کف حمام خشک شده است بهتر است با آب داغ و سیم ظرف شویی محل را تمیز کنید.

بزرگ ترین راز آموزش نظافت منزل

تمیز کننده های قوی، استفاده از این نوع مواد به تنهایی نمی تواند یک محل را برای شما تمیز کند کسانی که به صورت حرفه ای نظافت انجام می دهند این موضوع را به خوبی میداند اما نباید این مواد را با جرم گیر به هیچ عنوان مخلوط کرد چون باعث حساسیت و خفگی می شود بهتر است وایتکس را با پودرلباس شویی مخلوط کنید و در نهایت قدرت پاک کنندگی خارق العاده ی آن را می بینید البته باید مواد را با آب رقیق کنید تا برای ریه ها مشکلی در دراز مدت به وجود نیاید بهتر است این کار را بدون استفاده از دستکش انجام ندهید برای خریداری وسایل به فروشگاه های بزرگ مراجعه کنید.

 

منبع: سرویسان

درباره‌ی سرویسان

سرویسان به عنوان بزرگترین و بهترین منبع ارائه و معرفی انواع بهترین و مطمعن ترین و همچنین معتبرترین های قالیشویی ، شرکت خدماتی نظافتی ، موسسات و شرکت های نگهداری و پرستاری از کودک ، هتل ها ، رستوران و غذاخوری ها ، تالار و باغتالار های لوکس ، لاکچری ، مجلل ، ارزان ، معمولی و همچنین انواع مقالات آموزشی در کنار شما کابران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *