برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
باید و نباید های نظافت منزل که باید بدانید!

باید و نباید های نظافت منزل که باید بدانید!

همواره همه ی افراد بخشی از بودجه ی منزل خود را برای نظافت و پاکیزگی قرار می دهند. حتی اگر بخواهید که خودتان به صورت شخصی همه ی کارهای نظافتی را انجام بدهید، باز هم باید هزینه ی زیادی را بابت خرید انواع تجهیزات و شوینده های بهداشتی صرف کنید. به علاوه زمان زیادی نیز بابت تمیزکاری و کارهای جانبی صرف می شود. اگر قصد داشته باشید که برای نظافت منزل خود از کارگرهای خدماتی نیز استفاده کنید، باز هم هزینه هایی را باید متحمل شوید. اگر می خواهید در رابطه بااین موارد و باید و نباید های نطافت منزل اطلاع داشته باشید، در این مقاله با ما همراه باشید. همچنین ترفندهای ساده ای را نیز در ادامه ی مقاله آورده ایم که به شما کمک می کنند با استفاده از آن ها منزلی تمیزتر و نظافتی راحت تر داشته باشید.

اگر می خواهید که از خدمات یک شرکت برای تمیز کردن منزل و یا ساختمان خود استفاده کنید، باید گفت که هزینه های نسبتا متفاوتی برای این کار وجود دارد. قیمت نظافت ساختمان با قیمت نظافت راه پله متفاوت است. همچنین نرخ کار خدماتی در منزل با خارج از منزل می تواند متفاوت باشد. معمولا شرکت های خدماتی برای هر کدام از خدمات خود، تعرفه های مشخصی قرار می دهند که بسته به نوع کار، می تواند متفاوت باشد.

در زیر نمونه ای از میزان متوسط دستمزدها و قیمت خدمات نظافتی در منازل آورده شده است:

  • تمیزکاری منزل در هر ساعت به طور متوسط 15 هزار تومان برای کارگر آقا
  • تمیزکاری منزل در هر ساعت به طور متوسط 17 هزار تومان برای کارگر خانم
  • زمان کار در منزل نیز 4 ساعته است که برای هر ساعت اضافه، مبلغ 10 هزار تومان اضافه می شود.

چگونه هزینه ی نظافت خانه ی خود را پایین بیاوریم؟

قطعا شما نیز مانند افراد دیگر ماهانه هزینه ی زیادی را بابت تمیز کردن خانه ی خود صرف می کنید. معمولا برای تمیزکاری هر بخش از منزل نیز از مواد پاک کننده ی مختلفی استفاده می کنید که باعث بالا رفتن هزینه های شما می شود. برای کاهش این هزینه ها، دو راه اساسی به شما پیشنهاد می کنیم.

راه اول این است که از شوینده های قوی و باکیفیتی استفاده کنید که بتوانند به راحتی سطوح مورد نظر شما را تمیز کنند. اما مشکلی که در این میان وجود دارد، این است که ممکن است این پاک کننده ها باعث ایجاد حساسیت یا مشکلات تنفسی شوند. بنابراین اگر مدت زمان زیادی را در طول روز مشغول کار کردن با این مواد می گذرانید، اکیدا به شما توصیه می کنیم که حتما از ماسک و دستکش استفاده کرده و به علاوه از مواد شوینده ی خیلی قوی استفاده نکنید. در صورتی که به این مواد حساسیت دارید، نوع شوینده ی خود را عوض کنید.

راه دوم این است که شوینده هایی را خریداری کنید که بتوانید برای تمیز کردن سطوح مختلف، از آن ها استفاده کنید. به عنوان مثال در حال حاضر پاک کننده های چند کاربردی نیز در بازار موجود هستند که می توانید برای تمیز کردن اجاق گاز، پاک کردن سطوح سنگی و سرامیکی، از بین بردن لکه ی مبل ها و سایر سطوح استفاده کنید. با این کار دیگر نیازی نیست که چندین شوینده برای هر سطح خریداری کنید.

در ادامه چند نوع شوینده ی مناسب که در بازار وجود دارند را به شما معرفی می کنیم تا با استفاده از آن ها بتوانید قیمت نظافت منزل خود را تا حد امکان کاهش دهید.

نحوه نظافت منزل

پودرهای لباسشویی

استفاده از پودرهای لباسشویی برای شست وشوی لباس ها، امری بسیار رایج است. فرمولاسیون این پودرها به نحوی انجام شده است که می توانند علاوه بر تمیز کردن لباس ها، برای از بین بردن لکه های سخت سطوح نیز مورد استفاده قرار بگیرند. با آن که این پودرها برای مصارف خانگی ساخته می شوند، اما بهتر است هنگامی که از آن ها استفاده می کنید، حتما برای محافظت از پوست خود، دستکش بپوشید.

اگر می خواهید از یک پودر مناسب برای تمیز کردن لباس ها و از بین بردن لکه های موجود در منزل خود استفاده کنید، قطعا یکی از بهترین انتخاب ها برای شما پودر پرسیل خواهد بود. این پودرها با قدرت بالا می توانند برای تمیز کردن انواع سطوح مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین خرید یک پودر لباسشویی مناسب می تواند کمک زیادی برای حفظ نظافت منزل شما باشد.

پاک کننده های چند کاربردی

این پاک کننده ها معمولا در قالب افشانه در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند. شما می توانید آن ها را بر روی سطح مورد نظر خود پاشیده و بعد از چند دقیقه با یک دستمال مرطوب، محل مورد نظر را تمیز کنید. در هنگام استفاده از این مواد، بهتر است که از دستکش استفاده کنید.

نوع دیگری نیز از این پاک کننده ها وجود دارد که در حجم های مختلفی عرضه می شوند. شما می توانید برای تمیز کردن لباس ها و یا هر محل دیگری در منزل خود، از آن ها استفاده کنید. این شوینده ها معمولا غلظت بالایی داشته و بهتر است که متناسب با میزان آلودگی سطح مورد نظر، کمی از غلظت آن ها کم کنید.

برای این کار می توانید از اضافه کردن آب به آن ها استفاده کنید. هر چه غلظت شوینده بالاتر باشد، احتمال ایجاد حساسیت و یا آسیب پوستی بیشتر است. بنابراین بهتر است که در وهله ی اول یک شوینده ی با کیفیت و معتبر خریداری کنید. سپس توجه داشته باشید که در هنگام استفاده، از ماسک و دستکش استفاده کنید. بهتر است که پنجره های منزل را باز کنید تا هوای تازه وارد منزل شود و بوی مواد شوینده باعث مشکلات تنفسی نشود.

اگر قصد خرید یک شوینده ی چند کاربردی را دارید، پیشنهاد می شود از شوینده ی دامستوس استفاده کنید. شما می توانید این شوینده را به سطح مورد نظر خود اسپری کرده و با یک اسفنج و یا دستمال مرطوب، سطح مورد نظر را پاک کنید. اگر لکه ها پاک نشدند، بهتر است این کار را دوباره تکرار کرده و چند دقیقه صبر کنید که پاک کننده بر روی سطح مورد نظر باقی بماند. در صورتی که
می توانید، از یک فرچه و یا مسواک برای تمیز کردن سطح استفاده کنید. سپس با استفاده از یک دستمال مرطوب، مواد شوینده را از روی سطح مورد نظر پاک کرده و اجازه دهید که خشک شود. شما می توانید حتی برای تمیز کردن ظروف خود نیز از این پاک کننده استفاده کنید.

پاک کننده ی دیگری نیز که می تواند در نظافت منزل برای شما بسیار کاربردی باشد، پاک کننده ی سیف است. این پاک کننده ها با قدرت بالا و فرمولاسیون ویژه، می توانند انواع لکه ها را از روی هر سطحی پاک کرده و از بین ببرند. شما می توانید از این پاک کننده ها، در تمیز کردن آشپزخانه، حمام، توالت و حتی ظروف خود نیز استفاده کنید. روش کار به این صورت است که مقداری از پاک کننده را بر روی سطح مورد نظر می پاشید و مدت زمان 5 دقیقه صبر می کنید. سپس با استفاده از یک دستمال یا اسفنج مرطوب، محل مورد نظر را به خوبی پاک می کنید.

البته پاک کننده های دیگری نیز وجود دارند که به صورت خاص برای تمیز کردن نقاط خاصی از منزل استفاده می شوند. شما می توانید با توجه به نیازتان و البته میزان هزینه ای که برای تمیزکاری منزل در نظر گرفته اید، نسبت به خرید آن ها اقدام کنید. یکی از این محصولات تخصصی، تمیز کننده های آشپزخانه هستند که برای تمیز کردن ظروف و سطوح آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند. در زیر اطلاعات بیشتری در این مورد در اختیار شما قرار می دهیم.

تمیز کننده های آشپزخانه

این تمیز کننده ها می توانند برای از بین بردن چربی های سطح اجاق گاز و احیانا کابینت ها، گزینه های بسیار مناسبی باشند. با توجه به اینکه فضای آشپزخانه معمولا چربی و بوی ناشی از پخت غذا را به خود می گیرد، لازم است که حتما از پاک کننده های مناسبی برای نظافت این محل استفاده کنید. خصوصا این که معمولا حساسیت زیادی بر روی آشپزخانه ها وجود دارد و خانم های خانه دار همواره می خواهند که این محل را تمیزتر و مرتب تر از سایر نقاط منزل نگه دارند. برای این منظور پیشنهاد می کنیم که از پاک کننده های آشپزخانه ی سیف استفاده کنید.

این پاک کننده ها به راحتی می توانند اجاق گاز و کابینت های شما را برق انداخته و تمام چربی ها را از بین ببرند. شما حتی می توانید یک پاک کننده ی مخصوص اجاق گاز برای خود خریداری کنید که مطمئن شوید سطح اجاق گاز شما همیشه تمیز و خوشبو باقی می ماند.

برای استفاده از این پاک کننده، حتما باید ابتدا با یک دستمال سطح روی اجاق را تمیز کرده و بعد نسبت به پاشیدن اسپری اقدام کنید. سپس چند دقیقه صبر کنید و با استفاده از یک اسفنج و یا مسواک سطح اجاق را تمیز کنید. در انتها می توانید از یک دستمال مرطوب برای تمیز نهایی اجاق خود استفاده کنید.

نظافت خانه

از چه مواد طبیعی می توان برای نظافت خانه استفاده کرد؟

با توجه به قیمت خدمات نظافتی، ممکن است برخی از افراد ترجیح بدهند که به صورت شخصی اقدام به تمیز کردن منزل خود کنند. برای این منظور گفتیم که می توانید از انواع مختلف مواد شوینده و پاک  کننده برای تمیز کردن بخش های مختلف خانه ی خود استفاده کنید. در این میان اما همواره راه حل های خانگی نیز وجود دارد که به شما این امکان را می دهد از مواد طبیعی برای نظافت منزل خود استفاده کنید. اما قبل از انجام این کار، باید بدانید که از چه موادی برای چه سطوحی باید استفاده کنید و یاد بگیرید که چگونه می توان لکه ها مختلف موجود بر روی سطوح را از بین برد.

سرکه، تمیز کننده ی جادویی

شاید باورش سخت باشد اما سرکه می تواند به اندازه ی یک شوینده ی شیمیایی به شما کمک کند که لکه های مختلف و چربی ها را از نقاط گوناگون منزل خود پاک کنید. احتمالا خرید سرکه می تواند در کاهش قیمت خدمات نظافتی منزل شما تاثیر بسیار بسزایی بگذارد.

شما می توانید به راحتی یک بطری کوچک از سرکه را خریداری کنید و در یک بطری بریزید. به همان میزان نیز آب اضافه کرده و با یکدیگر مخلوط کنید. سپس محلول حاصل را در یک بطری افشانه دار ریخته و هر زمان که نیاز داشتید از آن استفاده کنید. برای از بین بردن چربی اجاق، سطح کابینت، کاشی، سرامیک، سنگ توالت، کف و دیوارهای منزل، لکه های روی لباس و سایر موارد می توانید از این محلول استفاده کنید. کافی است که بخشی از آن را بر روی سطح مورد نظرتان بپاشید و بعد از چند دقیقه آن را با یک دستمال نمدار تمیز کنید.

جالب است که بدانید، استفاده از سرکه می تواند در تمیز کردن سطوح شیشه ای و براق مانند آینه ها و یا سطوح فلزی، بسیار کاربردی باشد. به این دلیل که بعد از خشک شدن، جای دستمال بر روی سطوح مورد نظر باقی نمی ماند. شما حتی می توانید در داخل شیشه پاک کن خود مقداری سرکه بریزید و از نتیجه ی آن شگفت زده شوید.

البته سرکه به همراه آب نیز می تواند به تنهایی برای تمیز کردن آینه ها و شیشه های شما نیز به کار رود. می توانید برای ایجاد بوی خوب، از چند قطره خوشبو کننده و یا اسانس های میوه نیز استفاده کنید تا یک شیشه پاک کن کامل و طبیعی داشته باشید.

آب لیمو، تمیز کننده و ضد عفونی کننده

قطعا در موارد زیادی شنیده اید که آب لیمو خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد. خب این مساله کاملا واقعیت دارد. علاوه بر آن، آب لیمو می تواند بسیاری از لکه ها را نیز از بین ببرد و سطوحی تمیزتر و سفید تر برای شما به جای بگذارد. اگر به انواع سفید کننده ها حساسیت دارید، زمان آن رسیده است که از آب لیمو برای سفید کردن لوازم خود استفاده کنید.

برای این کار می توانید از اسپری آب لیمو برای تمیز کردن ظروف خود استفاده کنید. خصوصا ظروفی که از جنس مس ساخته شده اند، به خوبی با استفاده از آب لیمو، تمیز و براق می شوند. هم چنین برای تمیز کردن سینک ظرفشویی نیز آب لیمو گزینه ی بسیار مناسبی است. کافی است روی سطح مورد نظر کمی آب لیمو اسپری کرده و بعد از چند دقیقه نسبت به شست و شوی آن اقدام کنید.

شما حتی می توانید با استفاده از آب لیمو و روغن زیتون، سطوح چوبی را نیز براق و تمیز کنید. استفاده از آب لیمو برای نظافت در منزل، علاوه بر ضد عفونی کردن، می تواند فضای منزل را نیز خوشبو کند. علاوه بر آن، هیچ گونه حساسیتی نیز در شما ایجاد نمی کند.

نمک، جرم گیر قوی

از زمان های قدیم برای نظافت سطوح مختلف از نمک استفاده می شده است. نمک به راحتی می تواند انواع جرم ها را از بین ببرد و سطوح مختلف را صاف و براق کند. شما می توانید برای تمیز کردن ظروف، از بین بردن لکه ی لباس ها و تمیز کردن حمام و توالت خود از نمک استفاده کنید. نمک علاوه بر این که می تواند باعث ضد عفونی شود، سطوح گوناگون فلزی را نیز براق و درخشان می کند. بنابراین می توانید از نمک برای برق انداختن انواع ظروف خود استفاده کنید. کافی است که محل مورد نظر را کمی نمناک کرده و کمی نمک بر روی آن بپاشید. برای چند دقیقه صبر کرده و سپس سطح موردنظر را بشویید.

اگر لکه های مختلفی نیز بر روی لباس شما افتاده است، به راحتی می توانید با استفاده از نمک، لکه ی مورد نظر را پاک کنید. برای این کار باید پارچه را خیس کرده و روی آن نمک قرار دهید. سپس با استفاده از یک اسفنج و یا مسواک، تلاش کنید که لکه را از بین ببرید. بعد از آن می توانید پارچه را آب کشی کنید.

تمیز کردن توالت و یا حمام نیز با استفاده از نمک کار ساده ای است. کافی است از ترکیب نمک و آب لیمو استفاده کنید و بر روی سطح مورد نظر خود بپاشید و بعد از چند دقیقه آن را آب کشی کنید.

جوش شیرین، ضد عفونی کننده

جوش شیرین نیز برای سال ها یک پاک کننده ی قوی در خانه ها بوده است. با توجه به این که می توانید آن را با قیمت مناسبی خریداری کنید، بنابراین استفاده از جوش شیرین می تواند کمک بزرگی برای کاهش قیمت خدمات نظافتی منزل باشد. کافی است که کمی از آن را با آب مخلوط کرده و به خوبی با یکدیگر ترکیب کنید. می توانید این محلول را در یک اسپری نگه داری کنید و هر زمان که نیاز داشتید برای برق انداختن سطوح مختلف مانند ظرف ها و یا حمام و سایر سطوح آشپزخانه از آن استفاده کنید.

خمیر دندان، لکه بر قوی

شاید جالب باشد که بدانید از خمیر دندان برای براق کردن و تمیز کردن سطوح مختلف به خصوص سطوح فلزی استفاده می شود. شما حتی می توانید برای از بین بردن لکه های روی مبل و یا سایر پارچه ها، از خمیر دندان استفاده کنید.

دستمال ضد عفونی

این دستمال ها با توجه به قمیت مناسبی که دارند، گزینه ی خوبی برای نظافت منزل هستند. شما می توانید این دستمال ها را برای تمیز کردن بخش های مختلف منزل استفاده کنید. استفاده از آن ها نیز بسیار راحت بوده و شما می توانید به سادگی، هر قسمتی از منزل خود را که بخواهید، ضد عفونی کنید.

در نهایت اگر باز هم به مواد شوینده دلبستگی دارید، می توانید برای کم کردن هزینه های خود، مواد شوینده را در حجم های بیشتری خریداری کنید که قیمت کمتری نیز بپردازید. برای این منظور می توانید به فروشگاه های بزرگ و یا مغازه های عمده فروشی مراجعه کرده و شوینده های مورد نظر خود را به صورت چندتایی و یا در حجم های بیشتری خریداری کنید.

اما راهکار دیگری نیز برای شما همچنان وجود دارد. شما می توانید زحمت خرید مواد مختلف را از دوش خود برداشته و اجازه بدهید که شرکت های خدماتی برای شما کارهای نظافت منزل را انجام بدهند. اگر به فکر کاهش قیمت خدمات نظافت منزل خود هستید، شاید بهتر باشد سری به شرکت های فعال در این زمینه زده و از تعرفه های آن ها نیز مطلع شوید. در این صورت می توانید مقایسه ی مناسبی بین تعرفه خدمات نظافتی داشته باشید. اگر جزء افراد وسواسی هستید که هزینه ی زیادی را صرف خرید مواد شوینده می کنید، احتمالا برایتان به صرفه تر خواهد بود که از شرکت های خدماتی در این زمینه کمک بخواهید و اجازه بدهید که آن ها برای شما این کار را انجام بدهند.

خب به پایان این مقاله باید و نباید های نظافت منزل رسیدیم امید واریم مورد استفاده شما کابران عزیز سرویسان قرار گرفته باشد. لازم به زکر است که می توانید از طریق این لینک یعنی آموزش نظافت به دیگر مقالات آموزشی ما دسترسی داشته باشید و مطالعات خود را افزایش دهید.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا