برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
image
تحقیق و نکاتی در مورد آداب غذا خوردن که باید بدانید!

تحقیق و نکاتی در مورد آداب غذا خوردن که باید بدانید!

یکی از شاخه‌های مهم آداب معاشرت، آداب غذا خوردن است که بسیار حائز اهمیت می‌باشند. از این رو، هر شخصی بنا به اهمیتی که به جایگاه اجتماعی خویش در میان دیگران می‌دهد، به تحقیق در مورد آداب غذا خوردن، خواهد پرداخت. در ادامه نکاتی را درباره آداب صحیح خوردن غذا و رفتا‌های مناسب آن،  ذکر خواهیم کرد.

آداب درست غذا خوردن

آداب غذا خوردن

 1. به چینش اصولی و صحیح میز دقت کنید؛ در وسط بشقاب، در سمت چپ،  نان، چنگال و دستمال سفره و از طرفی دیگر در سمت راست، لیوان، کارد و قاشق را قرار دهید.
 2. از گذاشتن چنگال، کارد و قاشقی که استفاده شده، بر روی میز اجتناب کنید؛ حتما آن را بر روی پشقاب قرار دهید.
 3. اگر شخصی از شما فلفل یا نمک درخواست کرد، هر دو را به او بدهید حتی اگر فقط یکی را تقاضا کرده باشد.
 4. قبل از تست کردن غذا، از زدن ادویه به غذا خودداری کنید زیرا این امر شما، بی احترامی به آشپز و میزبان تلقی می‌شود.
 5. محل درست قرار گرفتن دستمال سفره، روی زانو است. توجه داشته باشید تا انتهای میل غذا، باید همان‌‌گونه بماند و اگر قصد ترک کوتاه صندلی خود را داشتید، به طوری آن را روی صندلی بگذارید که پیش ‌خدمت و سایر افراد متوجه آن شوند. از دیگر نکات مهم درباره استفاده از دستمال سفره این است که از آن برای پاک کردن پیشانی و صورت استفاده نکنید، تنها اطراف دهان را به طور مختصر پاک کنید. در پایان غذا،  دستمال را بدون تا یا مچاله کردن، در قسمت راست پشقاب قرار دهید.
 6. زوج‌های نامزد باید کنارهم و متاهلین مقابل هم بنشیند.
 7. توجه کنید، مهمان‌ها را طوری بچینید که هیچ دو آقای یا هیچ دو خانمی، در کنار دیگری نشینند.
 8. مهمان‌ خاص می‌بایست، در کنار خانم میزبان و در طرف راستش و همسرش در طرف راست میزبان آقا، قرار گیرد.
 9. بهترین مکان برای نشستن خانم و آقا میزبان، نشستن در وسط میز به طوری که رو به رو هم باشند یا دو طرف میز‌غذاخوری است.
 10. اگر چیزی را که لازم داشتید با شما فاصله زیادی داشت، خود را بر روی میز برای برداشتن آن، پهن نکنید؛ حتما از شخصی که به آن شی نزدیک تر است، کمک بخواهید.
 11. از خم شدن روی صندلی اجتناب کنید‌، سعی کنید صاف و منظم بنشینید.
 12. سرو غذا‌، از سمت چپ به صورت ساعتگرد به سمت راست و جمع کردن آن بایستی از سمت راست صورت کرد.
 13. گروه‌های هم سن را در کنار یگدیگر قرار دهید به این صورت که بزرگان را در دو راس میز و جوان‌تر‌ها را در جهت‌های دیگر.
 14. تنها موادی مانند شیرینی، استخوان و بال مرغ، صدف، بلال، سیب‌زمینی سرخ شده، سبزیجات، ساندویچ، تکه‌های نان، ترشی، گوشت دنده، چیپس را می‌توانید با دست بخورید.
 15. هرگاه به طور غیر ارادی غذای را بر روی لباس دیگر مهمان‌ها ریختید، خود اقدام به تمیز کردن آن نکنید، از او عذر‌خواهی کرده و از پیش‌خدمت کمک بگیرید یا بگذارید خود شخص این کار را بکند.
 16. اگر تار‌مو یا حشره‌ای در غذا مشاهده کردید به طور مخفیانه آن را از غذا خارج کرد و از بازگو کردن آن اجتناب کنید.
 17. یکی دیگر از آداب غذا خوردن به هنگام اتمام آن، گذاشتن مچ دست بر روی میز یا قرار دادن دست بر روی زانو است، هنگامی که غذا را صرف می‌کنید، از قرار دادن آرنج بر روی میز خودداری کنید.
 18. هیچگاه در هنگام جویدن غذا، تلکم نکنید و سعی کنید لقمه‌های کوچک بردارید.
 19. سعی کنید تا حد امکان، از ترک کردن میز خودداری کنید. اگر در مواردی همانند حالت تهوع یا نیاز رفتن به دستشویی، مجبور به ترک میز شدید، ابتدا عذرخواهی کنید سپس میز را با نهایت احترام ترک کنید.
 20. بر سر میز هرگز سیگار نکشید.
 21. طرز صحیح آداب خوردن سوپ این است که از هورت دادن بپرهیزید و به جای گنجاندن تمام قاشق در دهان، از گوشه آن به آرامی سوپ را بنوشید.
 22. سعی کنید بر سر میز، به تعداد دفعات زیاد کلمات “لطفا” و “متشکرم” را به کار ببرید.
 23. در حین صرف غذا، بینی خود را دست کاری یا تمیز نکنید، از خاراندن خود اجتناب کنید، سرفه نزنید، در هنگام عطسه زدن با استفاده از دستمال جلوی دهان و بینی خود را بگیرید.
 24. نهایت تلاشتان را برای تمیز‌ نگه‌ داشتن رو میزی به کار ببرید.
 25. از دیگر آداب مهم غذا خوردن، چگونگی ترک میز است، اگر برای مدت کوتاهی قصد ترک کردن میز را دارید باید قاشق و چنگال خود را برای مطلع ساختن گارسون و سایر افراد  از بازگشت شما، به صورت ضربدری بر روی بشقاب قرار دهید و اگر قصد ترک کامل میز را دارید، چنگال و قاشق را به طور اریب بر روی پشقاب بگذارید.
 26. هیچگاه تشکر بعد از غذا را فراموش نکنید! حتی اگر غذا باب میلتان نبود حتما از آشپز یا میزبان تشکر کنید، این بدین معنی نیست که دروغ بگوید بلکه تشکر از آشپز محترم بودن شما را نشان می‌هد.
 27. بر سر میز غذا دستکش به دست نکنید، از شانه کردن مو،  سر میز بپرهیزید، صدای صبحت خود را کنترل کرده و بلند حرف نزنید، وسایل روی میز را به بازی نگیرید.
 28.  برای جلوگیری از ماندن رد چربی دهان بر لبه لیوان؛ قبل از نوشیدن، با دستمال لب‌های خود را پاک نماید.
 29. تقلید کردن از دیگران به هنگام غذا خوردن، بسیار کارساز بوده و به شما در یاد گیری چگونگی رفتار بر سر میز‌، کمک می‌کند.
 30. بدون استفاده از دست، سعی کنید غضروف را از غذا با کمک قاشق و چنگال جدا کنید و بعد آن را در گوشه‌ای از بشقاب بگذارید.
 31. از پرسیدن خجالت نکشید! اگر درباره غذا و محتوای آن اطلاعات کافی ندارید حتما از گارسون سوالات خود را درباره غذا، نوع مخلفات و موادی که در آن به کار می‌رود، بپرسید.
 32. از نعلبکی جهت خنک کردن چای، استفاده نکنید همچنین از دمید برای خنک کردن سوپ استفاده نکنید، کمی صبر کنید تا خودش خنک شود.
 33. هنگامی که به یک مهمانی رسمی در رستوران دعوت هستید، از سفارش غذا‌هایی که با دخالت دست خورده می‌شوند، اجتناب کنید.
 34. چنین غذاهایی را به قرارهای غیر رسمی موکول کنید.
 35. اگر به رستوران دعوت شدید، از سفارش غذا‌هایی با قیمت زیاد اجتناب کنید و باقی مانده غذا را با خود نبرید.
 36. هرگاه قسمتی از غذا، میان دندان‌هایتان گیر کرد ابتدا عذر خواهی کنید، میز را ترک کرده و به دستشویی بروید و دندان‌هایتان را در آن جا تمیز کنید.
 37. در هنگام صرف غذا، با مطرح کردن موضوعات بحث ‌برانگیز تنش ایجاد نکنید، سعی کنید با مطرح کردن بحث‌های دلنشین محیط را گرم و صمیمی نگه‌ دارید.
 38. برای خرد کردن و بریدن غذا معکوس عمل کنید! ابتدا کارد را در دست راست و چنگال را در دست چپ، سپس به حالتی محکم غذا را ببرید و در آخر جای چنگال و کارد را عوض کنید.
 39. از هل دادن و پرت کردن رو به جلو بشقاب بپرهیزید، این کار مخالف اعمال آداب معاشرت است.
 40. نباید قبل از میزبان یا اجازه دادن جهت خوردن غذا، شروع به خوردن کرد.
 41. شتاب زده غذا نخورید! این کار باعث بی حرمتی به میزبان می‌شود، همیشه سعی داشته باشید با حوصله غذا را صرف کنید.

در آخر توجه داشته باشید نوع رفتار و منش شما حتی در موضوع به ظاهر کوچکی مانند غذا خوردن، می‌تواند در جذب یا فاصله دیگران از ما، نقش بسزایی داشته باشد.

خب به پایان ارائه مقاله آداب درست غذا خوردن رسیدم امید واریم مورد استفاده شما کابران گرامی سرویسان قرار گرفته باشد. از این که ما را تا پایان همراهی کردید بسیار سپاسگذاریم. هچنین برای مطالعه مقالات مفید دیگر در این باره می توانید از طریق منوی بالا وبلاگ» آموزش هتل رستوران و باغ تالار و وبلاگ اقدام کنید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگـاه (1)


 1. سلام وقتتون بخیر خیلی مچکرم بابت اطلاعاتی که قرار دادید،میخواستم بدونم امکانش هست از مطالبتون برای استوری کردن توی پیج اینستاگرامم استفاده کنم یا خیر؟پیشاپیش ممنونم از پاسخگوییتون

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

بالا