برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
حقوق و قیمت پرستاری کودک و بچه در سال 1400 چقدر است؟

حقوق و قیمت پرستاری کودک و بچه در سال 1400 چقدر است؟

خیلی از افراد به دلایل مختلف مانند مشغله های کاری، حوادث غیر قابل پیش بینی و سفرهای ناگهانی ممکن است توانایی مراقبت از فرزند خود را نداشته باشند، این افراد برای مراقبت از فرزند خود از پرستار بچه کمک می گیرند تا در نبود آنها از فرزندشان مراقبت نماید. شاید پیدا کردن فردی که بتواند مواظب فرزند شما باشد، در نظر اول آسان به نظر برسد، اما اینگونه نیست. در تمام دنیا خصوصیت یک پرستار عالی مشخص شده است و با استفاده از این اصول می توانید یک پرستار عالی شوید و یا خانواده ها
می توانند یک پرستار خوب برای کودک خود استخدام نمایند. ما در این مقاله به حقوق و قیمت پرستاری کودک و بچه در سال 1400 و همچنین ویژگی هایی که یک پرستار خوب باید داشته باشد را بیان خواهیم کرد.

قیمت پرستار کودک در سال 1400

بیشتر آگهی های استخدام پرستاری از کودک با شرایط مورد نظر خانواده ها در نشریات منتشر می شود، در این نشریات معمولا حقوق پرستاری از کودک را نیز بیان می کنند. برای نگهداری از کودک می توان از پرستار کودک به صورت 24 ساعت یا پاره وقت کمک گرفت. هنگامی که پرستار در 8 ساعت از روز مراقب کودک است وظیفه دارد از کودک مراقبت و نیازهای او اعم از خوراکی یا بهداشتی را تامین کند.

والدینی که در روز شاغل هستند و امکان مراقبت از فرزند خود را ندارند، می توانند برای نگهداری کودک خود که کمتر از سه سال سن دارد، یک پرستار را به صورت روزانه استخدام نمایند و باقی روز که در خانه هستند خود وظیفه مراقبت از کودک را بر عهده بگیرند. البته بعضی از پدر و مادرها که مشغله های آنها زیاد است می توانند پرستار را به صورت 24 ساعته استخدام نمایند. قیمت پرستاری کودک و بچه به عواملی همچون محیط زندگی و نوع خدماتی که پرستار باید ارائه دهد و سطح تجربه او بیتگی دارد و حقوق پرستاری از کودک با توجه به آن خدمات متفاوت می باشد.

در حال حاضر به دلیل اینکه بسیاری از والدین برای نگهداری کودک خود نیازمند پرستار کودک می باشند و تقاضا در این زمینه بسیار است. افراد بیشتری به سمت این شغل گرایش پیدا کرده اند و هر کدام به برای نشان دادن مهارت خود خدمات متفاوتی را ارائه می کنند. ولیکن وظیفه اصلی پرستار مراقبت از کودک و تامین نیازهای غذایی و بهداشتی او می باشد و اگر بیش از آن خدمتی ارائه دهد، دستمزد پرستاری کودک بیشتر می شود.

تعرفه پرستاری ، نگهداری از کودک در منزل سال 98
تعرفه پرستاری ، نگهداری از کودک سال 1400

قیمت پرستار کودک در منزل سال 1400

توجه: در صورت وجود شرایط اختصاصی در قیاس با شرایط درج شده در جدول زیر، تعرفه ها متناسب با تفاوت شرایط، میتواند تغییر داشته باشد. توجه کنید که تعرفه و قیمت پرستاری از کودک برای سال 1400 که در زیر به صورت جدول بندی شده و همچنین قیمت پرستار تمام وقت ( شبانه روزی ) و ساعتی در اختیار شما گذاشته ایم به صورت حدودی می باشد که این نرخ ها می تواند بنا به عوامل مختلف و سفارشات مانند افزایش زمان نگهداری، کاهش زمان، مصافت بین درخواست کنند و پرستار، خدمات اضافی و یا کمتر و … کم و یا بیشتر باشد.

مقطع زمانی سن و نوع جنسیت وضعیت مددجو خدمات مورد نیاز قیمت به تومان
8 ساعت کاری ( در روز ) کودک کاملا سالم و سلامت نگهداری و پرستاری، آشپزی و امور منزل برای کودک شما 1.600.000 الی 1.800.000
8 ساعت کاری ( در روز ) دو کودک یا دوقلو کاملا سالم و سلامت نگهداری و پرستاری، آشپزی و امور منزل برای کودک شما 1.900.000 الی 2.200.000
به صورت شبانه روزی (تمام وقت ) کودک کاملا سالم و سلامت انجام کلیه امور مربوط به کودک و آشپزی و امور منزل شما 2.200.000 الی 2.500.000
به صورت شبانه روزی ( تمام وقت ) 2کودک یا 2قلو کاملا سالم و سلامت نگهداری و پرستاری، آشپزی و امور منزل برای کودک شما 2.600.000 الی 2.900.000

معیارهای میزان حقوق پرستاری از کودک

پرستاران کودک می تواند با گذراندن دوره هایی همچون کودک یاری، مهارت های خود را ارتقا دهند تا بتوانند در شرایط مختلف روحی کودک برخورد مناسبی با او داشته باشند و نیز باعث پرورش و پیشرفت استعداد ها و نبوغ او باشند. حقوق نگهداری از کودک، برای پرستارهایی که می توانند علاوه بر نگهداری از کودک به آو آموزش هایی مانند نقاشی، رقص، موسیقی، کاردستی، زبان و بسیاری از آموزش های دیگر را به کودک ارائه دهند، بیشتر می باشد.

برای استخدام یک پرستار کودک و استفاده از خدمات ارائه شده توسط آنها، حتما باید از موسسات خدماتی که زیر نظر سازمان بهزیستی فعالیت می کنند و این سازمان بر نحوه عملکرد آنها نظارت می نماید و همچنین مجوز این سازمان را دارند، استفاده نمایید.

قیمت پرستاری از کودک بر طبق تعرفه ای سازمان بهزیستی تعیین می شود و این موسسات اجازه ندارند آن را افزایش دهند. بهترین رشته هایی که مناسب شغل پرستاری از کودک هستند روانشناسی کودک و کودکیاری می باشند. پرستار کودک در بهترین ساعات زندگی کودک از او مراقبت می کند . برای بهره وری و استفاده بهینه از این زمان و کمک به رشد استعداد و نبوغ کودک، پرستار را از بین دانش آموختگان این رشته ها انتخاب نمایید. بنابراین با انتخاب یک پرستار که دارای سواد آکادمیک است، می توانید بهترین خدمت را به فرزند خود ارائه دهید.

از عوامل دیگری که بر قیمت پرستاری از کودک تاثیر می گذارد، سلامت جسمی و روانی کودک شما می باشد. هنگام استخدام یک پرستار برای کودکی که دارای مشکلات جسمی است باید موسسه خدماتی را در جریان قرار دهید، تا پرستاری که دارای سابقه نگهداری از این کودکان است، را به شما معرفی نمایند.

در صورتی که هدف شما از استخدام پرستارعلاوه بر مراقبت از کودک انجام امور منزل نیز باشد باید در هنگام استخدام این مورد عنوان نمایید. متاسفانه برخی از والدین این مساله را رعایت نمی کنند و بعد از استخدام پرستار کارهایی را که از حیطه وظایف او خارج است، را در خواست کرده و انتظار دارند  پرستار آنها را انجام دهد و همین مساله سبب می شود پرستار ناراحت شود و از کار خود استفا دهد. حقوق پرستاری از کودک همراه با وظایف اضافی که به آن محول شده است، افزایش می یابد و افرادی باید هزینه بیشتری بابت حقوق پرستاری از کودک بپردازند.

باید ساعت کاری پرستاری که استخدام می نمایید را مد نظر داشته باشید، که  در ساعات مختلف روز و شب، نرخ پرستاری از کودک متفاوت می باشد. برای یک برآورد کلی از دستمزد پرستار بچه تمام این فاکتورها را در نظر بگیرید. پس با توجه به آنچه که بیان شد، عواملی همچون تحصیلات، ساعت های کاری، میزان تجربه فرد، نحوه مراقبت و وظایف او، بر قیمت پرستاری از کودک تاثیر می گذارد.

نرخ حقوق پرستاری از کودک هر سال با تصویب سازمان بهزیستی کشور تغییر می نماید و آخرین حقوق پرستاری از کودک در سال 1400 ، برطبق آخرین معیارهای این سازمان درمیزان پرداخت حقوق، تعیین می شود.

مسئولیت پرستار کودک
مسئولیت های یک پرستار کودک چیست؟

پرستار هنگام مراقبت از کودک چه مسئولیت هایی بر عهده دارد؟

با وارد شدن زنان در عرصه کار و فعالیت های اجتماعی انجام وظایف خانه و نگهداری از فرزندان برای آنها به بحرانی تبدیل شده است، برای کمک به این زنان و نیز ایجاد اشتغال موسسات خدمات پرستاری از کودک و نوزاد تاسیس شده اند، از جمله این موسسات می توان به مهد کودک ها که از بچه ها به صورت گروهی نگه داری می کنند و پرستار کودک اشاره نمود. وظیفه مراقبت از کودکان در هنگام نبود مادر برعهده این مراکز و افراد می باشد.

برای بعضی از مادران استخدام پرستار کودک ارجح تر از سپردن بچه های خود به مهد کودک می باشد، آنها علاقه دارند در خانه از کودک مراقبت شود. حتی گاهی ممکن است این مراقبت به صورت 24 ساعته باشد.

اغلب پرستارها در خانه از کودک مراقبت می نمایند و با توجه به سن کودک نحوه مراقبت از آنها متفاوت می باشد. برای نوزادن با ید  کارهای شخصی آنها از جمله تعویض پوشک، غذا دادن، و خواباندن  را انجام دهند. اما برای کودکان با سنین بالاتر علاوه بر غذاد دادن، تعویض لباس، با توجه به سن کودکان به آنها آموزش های لازم را بدهد.

پرستار کودک باید خالصانه به بچه ها عشق بورزد و کار خود را دوست داسته باشد و از مراقبت از بچه ها خسته و دلسرد نشود. یک پرستار خوب باید مانند یک مادر با صبر وحوصله فراوان در برابر رفتارها و خواسته های بچه ها واکنش مناسب از خود نشان بدهد و بتواند با استفاده از ذوق و خلاقیت خود در ابداع بازی های جدید کودکان را سرگرم نماید و نیز آموزش های لازم را به کودکان یاد بدهند. آنها باید با نیازها و خواسته های کودکان در سنین مختلف آشنا باشند و در کودکانی که نیاز به آموزش خواندن و نوشتن دارند، توانایی تدریس این مطالب را به کودکان داشته باشند. برخی از پرستاران به مادرانی که تازه بچه دار شده اند، برای مدت زمان کوتاهی در نگهداری از نوزاد، یاری می رسانند.

یک پرستار باید دارای چه استعداد و توانایی باشد؟

پرستاری از بچه علاوه بر جذابیت های خاص خود ، زیبایی وارد شدن به دنیای شیرین کودکان و قدم گذاشتن در این مسیر با آنها، دارای مشکلاتی نیز می باشد، اما باید استفاده از تدبیر و مهارت های خود می تواند بر این مشکلات غلبه کند. ازجمله مهارتهایی که یک پرستار باید داشته باشد عبارت است از:

 •  یک پرستار باید با توجه به فرهنگ هر خانواده به کودک آموزش های لازم را یاد بدهد.
 •  برای آینده کودکان اهمیت قائل باشد و آموزش های فردی و اجتماعی مناسب را به کودکان یاد بدهد.
 • پرستار باید بتواند بین والدین، خود و کودک یک حس اعتماد همه جانبه برقرار کند.
 • پرستاری که دارای تصورات قوی و خلاقیت است در هدایت و تربیت کودک موفق تر می باشد.
 • پرستار با کودک زندگی می کند و باید این قدرت را داشته باشد که بتواند که ساعت هایی را که با کودک سپری می کند هیجان آور و سرگرم کننده، سازد.
 • همچنین پرستار در شرایطی که اوضاع کودک غیرقابل کنترل است و فشار بر روی او بیشتر می شود، باید بتواند اوضاع را مدیریت نماید.
 • یکی از مسائل مهمی که پرستار باید از آن آگاه باشد، توجه به سلامتی کودک و مواد غذایی است که به کودک می دهد. همچنین پرستار باید از حساسیت های کودک به مواد غذایی و داروها آگاهی کامل داشته باشد.

چه افرادی برای شغل پرستاری از کودک مناسب می باشند؟

در هنگام انتخاب یه شغل با ید تمام معیارها و ویژگی های خود را با معیارهای شغل مورد نظر مقایسه کنید، همچنین باید بین آنها توازن برقرار باشد، یعنی باید افراد روحیات، اخلاقیات، شرایط محیطی از جمله خانوداگی و اجتماعی و … خود را، با شرایط شغل مورد نظر مقایسه کنند و متوجه شوند که آیا برای آن شغل مناسب هستند یا خیر.

از مهم ترین و پیچیده ترین مواردی که باید مورد توجه بسیاری قرار بگیرد، شناخت شخصیتی افراد می باشد. به ندرت می توان به همه جنبه های شخصیتی یک فرد واقف شد. این امر مستلزم دانش، مهارت و گذر زمان می باشد. البته یک کار را ممکن است افرادی با شخصیت های متفاوت برعهده بگیرند و انتخاب اینکه چه کسی شایسته تر است در بعضی شرایط دشوار خواهد بود. بهتر است برای انتخاب بهترین فرد طبق نظر معیار سازمان های مسئول عمل کنید تا از کار خود رضایت کامل  داشته باشید.

 

منبع: سرویسان

4.5/5 - (116 امتیاز)

دیدگاه (8)


 1. قیمتش برای من نمیاره
  حقوقش چقدره؟؟؟

 2. برا پسر 9 نه ساله سوم دبستان در شهرستان بندر عباس نیاز به یک پرستار خانم تمتم وقت دارم که هم به آموزش و هم به تغذیه بچه رسیدگی کنه
  bahoo02@

 3. یاشین تقی نژاد

  چرا تویه سایتها پرستار و مربی کودک همش عکس و ویو خارجی و غربی هست ..!! از این مربی هایی که دارید و مشغول به کار هستند حداقل یک معرفی و عکس مطابق با شرایط بگذارید که بیشتر به موضوع نزدیک تر باشد و طبق تعاریف و نوشته هایتان این افراد از طرف شما چک شده و تایید شده و مشخص هستند تا اگر به دست مزد هم اعتراضی می کنند بر حسب رزومه ادعا کنند به نظرام این صحیح است.

 4. اگر بخواهیم کار کنیم کجا باید بریم؟؟؟

  • سلام
   واسه ن
   تنهایی پسرم به پرستار نیاز دارم نصف روزه

 5. خودتون با این نرخایی که گذاشتین میرین جایی کار کنید خدایی

  • دقیقا!! واقعا خنده داره!!!

  • الان پرستار بچه ساعتی ۳۰هزار تومنه بابا.
   ۵۰۰تومن فقط هزینه رفت و آمد میشه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا