برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.
image
نحوه شستشوی فرش در قالیشویی چگونه است؟ ( ویدیو )

نحوه شستشوی فرش در قالیشویی چگونه است؟ ( ویدیو )

بسیاری از افراد کف خانه های خود را سرامیک می کنند و تنها در قسمت کوچکی از کف خانه فرش پهن می کنند. بعضی از افراد سرامیک ها را معمولا هر روز تمیز می کنند، اما فرش ها حتی در صورت انجام جاروی روزانه ، تقریبا سالی یکبار نیاز به شستشو دارند. از دلایل علت شستشوی فرش ها می توان به حفظ نظافت و افزایش طول عمر فرش اشاره کرد، همچنین اگر فرش ها را به طور مرتب تمیز نکنید گرد وخاک موجود بر روی فرشها باعث بوجود آمدن بیماری و آلرژی می شود. بر همین اساس تصمیم گرفتیم یک مقاله با عنوان نحوه شستشوی فرش در قالیشویی ها در کنار شما بوده و با جزئیات بیشتر آشنا سازیم.

شستن اصولی یک فرش از جمله موارد حفظ نظافت آن است. برخی از افراد خود مسئولیت شستن فرش ها را برعهده می گیرند تا هزینه کمتری را پرداخت کنند و در مخارج خود صرفه جویی نمایند غافل از این که ممکن است با یک شستشوی ناآگاهانه فرش خود را خراب کنند و به جای صرفه جویی متقبل هزینه های بیشتری نیز شوند. در صورت شستشوی فرش توسط افراد باید به چند نکته توجه کنید.

عوامل خراب شدن فرش

نکته های زیر از عوامل خراب شدن فرش در اثر شستشوی نامناسب است :

  • کاربرد نامناسب و غیر اصولی از شامپو فرش ها
  • عدم تشخیص میزان اندازه خیسی فرش
  • گذاشتن برخی از وسایل بر روی فرش هنگامی که خیس است

هنگامی که به صورت صحیحی از شامپو فرش استفاده نکنید و آن را به مقدار زیادی بر روی فرش بریزید در صورتی که هنوز فرش را به طور کامل خیس نکرده باشید، در این صورت باعث خراب شدن فرش خواهید شد. با کمبود آبی که در حال حاضر وجود دارد و عدم دسترسی به آب پر فشار به هیچ عنوان نمی توان از این موضوع اجتناب کرد که امکان دارد مواد شوینده در فرش باقی بماند. بنابراین این مساله یکی از دلایل اصلی شستشوی فرش در قالیشویی می باشد. در قالیشویی ها فرش ها را به شکل کاملا حرفه ای تمیز می کنند. باید مواد شوینده ای را که برای شستشوی فرش استفاده می کنید خیلی سریع با آب پاک نمایید زیرا بعد از گذشت مدتی  لکه های به جا مانده از آن مواد از بین نمی روند و اینگونه به نظر می رسد که فرش شسته نشده است. بنابراین بهترین گزینه شستن فرش شستشوی فرش در قالیشویی می باشد.

هنگامی که آب بسیاری را بر روی فرش بریزید باعث جذب زیاد آب می شود که در این صورت ممکن است رنگ فرش تغییر کند یا از بین برود در مواردی هم پیش آمده که فرش ها در اثر سنگینی پاره می شوند. از جمله مساله ای که در صورت خیس شدن  بیش از حد پشت فرش با آن مواجه می شویم ناتوانی در خشک کردن به موقع آن است و نیز ممکن است سبب شود که پشت فرش باد کند و شکل طبیعی خود را از دست بدهد که این اتفاق یک فاجعه می باشد  و باری مالی سنگینی بر دوش افراد می گذارد.

از عوامل مهم نابودی فرش که در اثر شستشوی فرش در خانه با آن مواجه می شوید، قراردادن انواع وسایل چوبی و فلزی بر روی فرش می باشد. وسایل چوبی به علت اینکه رنگ چوب ممکن است در فرش نفوذ کند، برای شستشو مناسب نیستند و باید در استفاده از وسایل فلزی زنگ زده اجتناب کنید چرا که زنگ آنها جذب فرش می شود و فرش را نابود می کند.

افرادی که فرش را در خانه می شویند اصول محافظت از فرش مانند پیچاندن وسایل در فویل و خارج کردن آنها از اطراف فرش را، رعایت نمی کنند که این امر مشکلات زیادی را برای آنها بوجود می آرود.

طریقه شستن فرش در قالیشویی

طریقه شستن فرش در قالیشوییها

طریقه و روش های مختلفی برای شستشوی فرش در قالیشوییها وجود دارد، یکی از انها استفاده از مکش خشک کن برای کنترل میزان رطوبت فرش می باشد. در این روش با استفاده از وسایل پیشرفته فرش را به میزان بسیار کمی مرطوب می کنند.

با وجود اینکه روش سشتشو تقریبا مانند روش خانگی استف اما در این روش با استفاده از دو برس بسیار بزرگ مواد شوینده را بر سطح فرش پخش می کنند و پس از حذف لکه ها و آلودگی های فرش ، کف بوجود آمده توسط دو مکش قوی مکیده می شود و به این ترتیب فرش را نیز خشک می کند.

در برخی از قالی شویی ها از محصولات کربن دار برای جذب آب در فرش استفاده می کنند. این روش عاری از هرگونه موادی است که به فرش آسیب وارد کند.

یکی از مزیت های این روش این است که مواد شوینده در دورن بافت فرش بر جای نمی ماند و به آب زیادی برای شستشو نیازی ندارید. بنابراین می توان فرش را خیلی سریع خشک کرد. پاک نشدن کامل لکه ها از معایب این روش می باشد. شستشوی فرش در قالیشویی های حرفه ای به صورت سنتی یا همان روش خانگی انجام می شود، اما تفاوت بارز این دو میزان تجربه ای است که افراد در نحوه شستن فرش بدست آورده اند. در قالیشویی ها به دلیل سشتشوی هر روز تجربه افراد بیشتر می باشد. افرادی که در قالیشویی ها کار می کنند با استفاده از تجربه خود مناسب ترین روش را برای شستشوی هر فرش انتخاب می کنند و حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آن به کار می برند.

همچنین آنها در استفاده از شوینده های قوی بسیار حرفه ای عمل می کنند و کاربرد هریک را برای جلوگیری از خراب شدن فرش به خوبی یاد گرفته اند. آنها برای شستن فرش هایی که تراکم زیادی دارند از شوینده های قوی استفاده می کنند.

چگونه می توان با استفاده از روشهای جدید شستشو لکه های فرش را از بین برد؟

مراکز قالیشویی تهران ، قالیشویی کرج ، اصفهان و دیگر استان ها برای برطرف کردن لکه های فرش معمولا به دو صورت برخورد می کنند یا آن را جز خدمات مرکز می دانند و یا اینکه برای از بین بردن لکه هایی که خیلی عمیق هستند از شما پول بیشتری درخواست می کنند.

اگر از شوینده های شیمیایی قبل از شستشو استفاده کنید در این صورت لکه ها خیلی سریع از بین می روند. این یکی از روش هایی است که اکثر قالیشویی ها استفاده می کنند اما بعضی ها این روش را جز خدمات اضافی در نظر می گیرند و پول بیشتری برای شستن فرش طلب می کنند.

کارخانه های تولید کننده فرش برای جلوگیری از ایجاد لکه بر روی فرش ها موادی را در سطح آن می پاشند اما بعد از گذشت چندسال از عمر فرش، این مواد از بین می روند و باید خود افراد ان را که اغلب مواد سارنده آن از دوپونت تفلون تشکیل شده است را تهیه کنند.

بوی فرش که از کپک یا ادرار بوجود می آید، معمولا با شستشوی آن رفع می گردد. باید مواظب باشید که شستشوی مکررعمیق فرش باعث خراب شدن آن می شود. همچنین راه حل استفاده از عطر برای ازبین بردن این بود یک راه حل موقتی است، حتی ممکن است باعث اسیب رساندن به افرادی شود که به بوی عطر حساسیت دارند.

ویدیو شستن فرش در کارخانه قالیشویی

در ویدیو زیر می توانید نمونه ای از کارخاه های قالیشویی را ببینید که چگونه با دستگاه های مختلف فرش های مشتریان را شستشو می دهند.

به پایان این مقاله آموزشی و نحوه شستشوی فرش و قالیشویی ها رسیدم امید واریم مورد استفاده شما کاربران گرامی قرار گرفته باشد.

 

منبع: سرویسان

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

بالا