چگونه از سالمندان در منزل نگهداری کنیم

چگونه از سالمندان در منزل نگهداری و مراقبت کنیم؟

با سلام، در این مقاله آموزش نحوه پرستاری از سالمند تصمیم داریم یک مقاله جامع در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم، خب در ابتدای عرض باید گفت نمی توان این موضوع را انکار کرد که در زمان سالمندی قدرت بدنی کاهش پیدا می کند و فرد به حدی ضعیف می شود که آن را می توان به یک کودک تازه متولد شده تشبیه کرد ولی رفتار ما نباید حاکی این موضوع باشد چرا که ممکن است باعث دلخوری فرد سالمند از ما شود اما برای همه ی ما لازم است که چگونه از سالمندان در منزل نگهداری و مراقبت کنیم.

رفتار ما با آن ها باید به طوری نباشد که منزلت و جایگاه شان را زیر سوال ببریم، حرف و کارهای ما نباید به حالت امری باشد که باعث دلزدگی سالمندان شویم و کارها را مدام به آن ها گوش زد کنیم. مصلما هیچکس نمی تواند با والدینش مانند بچه ها رفتار کند و از تمامی مشکلات و بیمارهای آن به طور کامل با خبر باشد.

والدین ما هر چقدر هم که پیر و از کار افتاده شوند بازهم دارای مقام والایی برای ما هستند در میان تمام ایرانیان این به عنوان یک اصل رعایت می شود و همه عقیده داریم برای خانه برکت می آورند اما گاهی از حرف های آن ها سرپیچی می کنیم و از شنیدن نصیحت هایشان سرباز می داریم و با این رفتارها دل آن ها می شکنیم. بدون شک مراقبت از سالمندان در منزل به آموزش نگهداری از سالمند نیاز دارد در میان تمامی کشورهای دنیا ایران بهترین رتبه را در مراقبت از سالمندان در خانه به دست آورده اما قبل از همه چیز باید یاد بگیریم که چگونه به درست ترین روش از سالمندان پرستاری کنیم؟ چگونه باید با تمامی مشکلات روحی آن ها کنار بیایم؟

نحوه پرستاری از سالمندان در خانه

مراقبت از سالمندان در منزل

همانگونه که والدین همه ی ما در تمام دوران کودکی و نوجوانی به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ منتی به تربیت و نگهداری ما رسیدگی کرده اند، فرزندان نیز باید همین رفتار را در قبال جبران مقدار کمی از زحمات بی دریغ آن ها انجام دهند البته نیازمند تاکید دوباره است که مانند فرزندان خود با سالمندان رفتار نکنیم چرا که ممکن است رفتار ناشایستی مانند عصبانیت از ما سربزند و ناخواسته آن ها را ناراحت کنیم.

به همان شکل که در گذشته دارای جایگاه والایی بودند در زمان کهولت سن نیز جایگاه و احترامشان برای ما محفوظ و واجب باشد چون بیشتر سالمندان در این سن زود رنج و حساس می شوند بهتر است با ملایمت با آن ها رفتار شود تند خویی و عصبانیت باعث می شود احساس کنند سربار شما و مزاحم زندگیتان هستند. ممکن است صدها بار برای شما داستانی تکراری تعریف کنند.

نحوه نگهداری سالمندان در خانه

بهترین روش ممکن نگهداری سالمندان در خانه گوش دادن به آن می باشد چون این رفتارها کاملا عادی است. برای برخی از تصمیم گیری ها بهتر است به نصیحت و راهنمایی آن ها با دقت گوش دهید چرا که بیشتر از همه ی ما تجربه دارند. همیشه مواظب طرز صحبت و رفتارمان با آن ها باشیم و از جملاتی که آن ها را ناراحت و سرافکنده می کند استفاده نکنیم، باید رفتار ترحم آمیزی در برابر آن ها از خود نشان ندهیم چون باعث می شود احساس کنند استقلال خود را از دست داده اند و این طرز رفتار برای آن ها خوشایند نباشد درک کردن این حس شاید برای ما قابل لمس نباشد اما آن ها را از درون خورد می کند. بهتر است به این نکته توجه کنیم که  رفتار امروز ما با والدینمان نشان دهنده ی رفتار فردای فرزندانمان با خود ما است.

اختیارات و وظایف سالمندان

در زمانی که هنوز قدرت جسمی خود را از دست نداده بودند تمامی اختیارات و مدیریت منزل بر عهده آن ها بود اما نباید به واسطه ی پیر شدن آن ها این اختیارات را از آن ها صلب کنیم حتی اگر برایشان سخت باشد باید گوشه ای از اختیارات را به عهده ی آن ها بگذاریم در غیر این صورت یکباره زندگی و خانه ای که طی سال ها در اختیار داشته اند گویی به طور کلی از دست آن ها گرفته شده که بدترین تاثیر را در روحیه ی آن ها می گذارد در برخی از موارد ممکن است بر سر همین مسئله با فرزندان خود دچار کشمکش شوند.برای جلوگیری از این موارد بهتر است آن ها در انجام کارهای خود به خودمان وابسته نکنیم نگویم تا وقتی من نیستم فلان کار را حق نداری انجام دهی، به این شکل استقلال شخصی خود را به بدترین شیوه ی ممکن از دست می دهند.

ایجاد حس توانایی در سالمند

ما می توانیم در روحیه سالمند خود تاثیر به سزایی بگذاریم و این باعث تقویت اعتماد به نفس و ایجاد  انگیزه ی بیشتر در انجام کارها و حتی در مقابل بیماری ها می شود درست است که دیگر قدرت بدنی گذشته را ندارند ولی این نباید باعث شود رفتار ما به گونه ای باشد که آن ها بیش تر این ضعف را احساس کنند. اگر در زمینه ای استعداد دارند نظر آن ها را در انجام آن کار حتما بپرسید این کار باعث می شود هنوز احساس کنند مفید هستند و توانایی انجام کاری را برای شما دارند با انجام این گونه رفتارها برخی از مشکلات به راحتی حل می شود.

به عهده گرفتن مسئولیت پرستاری سالمندان

درست است که می گویند نگهداری از سالمندان یا همان والدین در زمان پیری به عهده ی فرزندان است اما این مسئولیت باید به طور یکسان در میان همه ی فرزندان انجام شود به گونه ای نباشد که فقط یکی از آن ها تمامی کارها را انجام دهد و بقیه از زیر آن ها شانه خالی کنند این حق فرزندان و همسر شما است که با شما وقت بگذارانند. برنامه ریزی های تان به طوری باشد که 24 ساعت از وقت شما صرف نگهداری از سالمندتان نشود به هرحال شما هم حق زندگی دارید بهترین راه حل تقسیم وظایف با سایر افراد خانواده است.

آموزش و نحوه پرستاری از سالمندان در خانه نیازمند حوصله و دقت زیادی است و بسته به شرایط و اخلاق سالمند متفاوت است هر فرد می تواند آن را به گونه ای که بهتر می داند به اجرا در بیاورد.

مراقبت از سالمندان در منزل و خانه در زندگی امروزه بسیار سخت شده است به دلیل مشغله های زندگی امروزه و کمبود وقت، اما نباید این موارد بهانه ای برای دور شدن و انجام ندادن مسئولیت ها شود در برخی موارد می توانید برای سالمند خود پرستار استخدام کنید البته نه به شکلی که باعث دور شدن شما از آن ها و کنار گذاشتن وظایف خود در قبال پدر و مادر شود.

نظارت دقیق بر کار پرستار نیز واجب است تا زمانی که نمی توانیم در کنار سالمند خود باشیم از رفتار صحیح پرستار اطمینان خاطر داشته باشیم درغیر این صورت نه تنها با گرفتن پرستار از مشکلات ما کم نمی شود بلکه بار اضافی بر دوش خود گذاشته ایم.

خب به پایان مقاله چگونه از سالمندان در منزل و خانه مراقبت کنیم رسیدیم امید واریم به عنوان یک تحقیق در مورد نگهداری از سالمندان مورد پسنمد شما عزیزان قرار گرفته باشد. لازم به دکر است که ما در مقالات متعدد به آموزش های جامع و کامل و همچنین انواع مقالات در رابطه با سالمندی و پرستاری از آنها پرداخته ایم چنانچه دوست دارید به این مطالب هم دسترسی داشته باشید از طریق منوی سایت و وبلاگ می توانید این کار را انجام دهید.

 

منبع: سرویسان

درباره‌ی سرویسان

سرویسان به عنوان بزرگترین و بهترین منبع ارائه و معرفی انواع بهترین و مطمعن ترین و همچنین معتبرترین های قالیشویی ، شرکت خدماتی نظافتی ، موسسات و شرکت های نگهداری و پرستاری از کودک ، هتل ها ، رستوران و غذاخوری ها ، تالار و باغتالار های لوکس ، لاکچری ، مجلل ، ارزان ، معمولی و همچنین انواع مقالات آموزشی در کنار شما کابران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *