پاک کردن لوستر های شیشه ای و کریستالی

چگونه لوستر های کریستالی را تمیز کنیم و به آن جلا بدهیم؟

معمولا در روزهای اولی که لوستری برای خانه خود می خرید بسیار درخشان و براق است. اما با گذشت زمان و نشستن گرد و خاک و انواع غبار روی لوسترها، باعث شد که درخشندگی و جلای سابق خود را از دست بدهند و مانند قبل زیبا نباشند. خوشبختانه تمیز کردن لوسترها کار چندان سختی نیست و شما با صرف کمی زمان و انجام فرمول های زیر می توانید به لوستر های خود جلا بدهید و درخشندگی آن ها را باز گردانید.

چه زمانی برای تمیز کردن لوستر ها مناسب است؟

باید در سال حداقل یک بار را به تمیز کردن لوسترها بپردازیم. زمانی که حس کردید کریستال های لوستر کدر شده اند و گرد و خاک کثیف شان کرده یا لکه شده اند، باید حتما برای تمیز کردن آن اقدام کنید. البته به یاد داشته باشید لوسترهای آشپزخانه که در معرض انواع چربی ها قرار دارد زودتر کثیف می شوند و باید به نسبت باقی لوسترها زودتر نظافت شوند.

برنامه ریزی قبل از تمیز کردن لوستر ها

دقت کنید که ساختار برخی از لوستر های شیشه ای و کریستالی، پیچیده و سخت است و نمی توانید به راحتی قطعات آن را باز و تمیز کنید. پس اگر لوستر شما از این نوع است قبل از تمیز کاری تصمیم بگیرید که می خواهید قطعات را همان جا یعنی سر جایشان تمیز کنید یا قصد دارید آن ها را باز کنید و  و بعد از تمیز کاری دوباره اتصالات را ببندید. زیرا در این صورت باید به نحوه بسته شدن و باز شدن اتصالات توجه کنید و یا حتی با دوربین از آن عکس بگیرید یا طرح اتصال قطعات را به یاد داشته باشید

مواد مورد نیاز برای تمیز کردن لوستر ها

وسیله مورد نیازی که در این جا کاربرد دارد نردبان است. ابتدا نردبان تهیه کنید و حتما یادتان باشد که یک تکه پارچه بزرگ زیر نردبان پهن کنید تا از ریختن گرد و غبار لوستر روی فرش جلوگیری شود. همچنین اگر تکه ای کریستال از لوستر روی زمین پرت شد مانع شکسته شدن آن شود. توصیه دیگر آن که از دست کش مناسب استفاده کنید تا پوست دست تان هنگام تمیز کاری آسیب نبیند و همین طور رد انگشت هایتان روی کریستال ها باقی نماند.

تمیز کردن لوستر های کریستالی

مراحل تمیز کردن لوستر ها

قبل از شروع هر کاری، باید لوسترها را خاموش کنید. بهتر است برای احتیاط بیشتر با تکه ای چسب کلید چراغ لوستر را بپوشانید تا خودتان یا سایر اعضای خانواده به اشتباه و سهوا چراغ را روشن نکنند. حتی اگر ممکن است فیوز روشنایی مرتبط با لوسترها را شناسایی کنید و از جعبه کنترل، برق خانه قطع نمایید تا خیال تان راحت باشد.

  1. تمیز کردن لوستر ها بدون باز کردن بخش های آن

برای جلا دادن به لوستر دو راه وجود دارد. اگر فکر کردید لوستر شما نیازی به باز کردن قطعات برای تمیز شدن ندارد می توانید تمام قسمت های لوستر را در همان حالی که به سقف آویزان است تمیز نمایید. به این ترتیب سرعت کار شما هم بیشتر خواهد شد. برای این کار به محلولی قوی و جادویی نیازمندید که از آن می توانید برای پاک کردن انواع لوستر استفاده کنید.

برای درست کردن این محلول، یک واحد الکل ایزوپروپیل را با 4 واحد آب ترکیب کنید و در بطری افشانه ای بریزید. می توانید با کمک اسپری این بطری و یک پارچه پنبه ای تمیز گرد و خاک ها را تمیز کنید یا با استفاده از دست کش پنبه ای که دست تان می کنید با همان دست کش لوستر را تمیز و سریعا خشک کنید. بهتر است از تمیز کننده های حاوی آمونیاک استفاده نکنید که به بخش های فلزی لوستر آسیب نرسد.

  1. تمیز کردن لوستر ها با جدا کردن بخش های آن

با این روش می توانید به بخش های ریز و دور از دسترس لوستر دست پیدا کنید. بعد از باز کردن قطعات برای جلا دادن به لوستر از محلول جادویی کمک بگیرید. با این تکنیک کارتان بی عیب و نقص و عالی پیش خواهد رفت و شما توانایی تمیز کردن ریز ترین جزئیات لوستر را نیز خواهید داشت. اما روشی وقت گیر است و دقت زیادی می خواهد.

نکات قابل توجه

زمانی که مشغول تمیز کردن لوسترها هستید هرگز برای دسترسی به بخش های مختلف، لوستر را نچرخانید و از جا به جا کردن نردبان کمک بگیرید. زیرا ممکن است اتصال لوستر به سقف با چرخیدن شل شود یا قطعات کریستالی آن روی زمین بیفتند.

زمانی که حس کردید قطعات کریستال لوستر زیاد از حدی که باید کدر و غیر شفاف شده اند می توانید آن ها را جدا کرده و با ترکیب آب گرم و مایع ظرف شویی شست و شو بدهید و سپس سریعا آن ها را خشک نمایید.

روش تمیز کرئن لوستر با سرکه سیب

این روش برای هنگامی است که حس می کنید گرد و غبار و کدری لوسترتان خیلی زیاد است. در این زمان می توانید محلول جادویی دیگری بسازید که آن نیز برای پاک کردن انواع لوستر کاربرد دارد. برای اجرای این روش باید حتما زیر محوطه لوستر یک پارچه بزرگ پهن نمایید. قبل از اجرا و استفاده محلول باید قسمت اتصال لوستر به سقف که برق در آن جریان دارد را با کیسه پلاستیکی و چسب کاغذی بپوشانید. یک پیمانه سرکه سیب را با یک پیمانه آب ترکیب کنید و ترکیب را داخل طرف اسپری کننده بریزید سپس محلول را روی کریستال های لوستر اسپری کنید.  در این تکنیک نیازی به خشک کردن کریستال ها با پارچه نمی باشد. باید صبر کرد خود به خود خشک شوند. بعد تاثیر شگفت انگیز آن را هنگام درخشندگی لوستر تان مشاهده خواهید کرد. خواهید دید این روش جلا دادن به لوستر روشی شگفت انگیز و عالی است.

اگر از آخرین باری که لوستر هایتان را تمیز کرده اید چند سالی می گذرد بهتر است پس از اسپری محلول جادویی، با پارچه ای تمیز هر کریستال را ماساژ دهید تا محلول با لکه ها کاملا برخورد کند. سپس در آخر محلول سرکه را روی کریستال ها بپاشید

سخن آخر

تمیز کردن لوسترها کار چندان مشکلی نیست فقط به کمی ظرافت و دقت احتیاج دارد. اگر هر ساله یکبار لوستر های منزل تان را تمیز کنید همیشه لوستر هایی با درخشندگی روز اول خواهید داشت.

خب به پایان یکی دیگر از سری مقالات شرکت خدماتی و نظافتی رسیدیم از این که ما را تا پایان همراهی کردید پساسگذاریم، امیدواریم مورد استفاده شما کاربران گرامی سایت سرویسان قرار گرفته باشد.

درباره‌ی سرویسان

سرویسان به عنوان بزرگترین و بهترین منبع ارائه و معرفی انواع بهترین و مطمعن ترین و همچنین معتبرترین های قالیشویی ، شرکت خدماتی نظافتی ، موسسات و شرکت های نگهداری و پرستاری از کودک ، هتل ها ، رستوران و غذاخوری ها ، تالار و باغتالار های لوکس ، لاکچری ، مجلل ، ارزان ، معمولی و همچنین انواع مقالات آموزشی در کنار شما کابران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *