علائم اوتیسم در کودکان

اوتیسم چیست؟ 9 نشانه و علائم اوتیسم خفیف در کودکان که باید بدانید!

در وهله اول باید بدانید که بیماری اوتیسم چیست؟ علائم اوتیسم در دامنه گسترده ای از ویژگی های شخصیتی بروز پیدا می کند که 3 ویژگی پر رنگ تر از بقیه هستند. مشکل در تعاملات اجتماعی، برقراری ارتباط و میل به پیگیری رفتار های تکرار شونده از جمله نشانه هایی است که در کودک مبتلا به اوتیسم ظاهر می شود اما در شدت می توانند به شکل چشم گیری متفاوت از یک دیگر بروز یابند.

برای مثال فردی که مبتلا به اوتیسم است و عملکردی بالا دارد نشانه ها چالش های خفیف در زندگی شخصی را در بر می گیرد. ولی نشانه ها در برخی افراد به شکل رفتارهای تکرار شونده و ناتوانی در به کار گیری زبان گفتاری ظاهر می شود. اوتیسم از جمله بیماری هایی می باشد که تمام طول عمر فرد را درگیر کرده و کودکان و بزرگسالان را شامل می شود. می توان با کمک مشاوره پزشکی به کاهش علائم اوتیسم و بهبود مهارت ها و قابلیت ها کمک نمود. درمان را هر چه زودتر شروع نمایید کودک اوتیسمی از شرایط زندگی بهتری برخوردار می شود البته در هر رده سنی می توان درمان را شروع کرد. به شرح علائم اوتیسم در کودکان در ادامه این مقاله خواهیم پرداخت.

علائم اوتیسم در کودکان

9 نشانه و علائم اوتیسم خفیف در کودکان را به ترتیب و در ادامه خدمت شما کاربران عزیز سرویسان ارائه کردیم که می تواندی به دقت مطالعه کنید و این نشانه ها را برسی کنید.

اوتسم در کودکان

1. چالش در تعاملات اجتماعی

یکی از علائم اوتیسم چالش در تعاملات اجتماعی می باشد. نوزادانی که در حال رشد می باشند صیبعتا اجتماعی می باشند. به دنبال صداها می گردند، به چهره ها خیره می شوند، انگشت دیگران را می گیرند و در ماه های دو تا سه ماهگی قادرند لبخند بزنند. ولی در مقابل کودکان اوتیسمی در روابط روزمره دچار مشکل می شوند. اکثرا در 8 تا 10 ماهگی نشانه های مختلفی از خود بروز می دهند. مانند واکنش نشان ندادن به صداها و یا نام شان، تاخیر در شروع حرف زدن و کم بودن میل به آدم ها. این کودکان وقتی به سن راه رفتن برسند در بای های گروهی دچار مشکل می شوند، تنهایی را ترجیح می دهند و علاقه ای به تقلید حرکات دیگران ندارند. این کودکان ممکن است نا آرام باشند و یا در مقابل خشم و محبت والدین واکنش درست و طبیعی بروز ندهند.

پژوهش ها در علائم اوتیسم خفیف نشان می دهد کودکان اوتیسم به پدر و مادرشان وابسته هستند. اما ممکن است این روش و اتصال وابستگی عجیب باشد انقدر که پدر و مادر فکر کنند کودک شان از آن ها فاصله می گیرد. کودکان و بزرگسالان اوتیسمی معمولا درک احساسات و افکار دیگران برای شان مشکل است. نشانه های اجتماعی لبخند زدن یا دست تکان دادن برای شان دارای معنای چندانی نیست. برای فردی که درکی از نشانه های اجتماعی ندارد “بیا اینجا” تنها یک مفهوم دارد و فرقی نمی کند گوینده آن در چه حالتی باشد. دست هایش باز و خنده رو یا دست به سینه و اخم کرده. روابط اجتماعی بدون درک زبان بدن و نشانه های چهره، می تواند گنگ و گیج کننده باشد.

بسیاری از افراد اوتیسمی نمی توانند به اتفاقات از زاویه دید دیگران نگاه می کنند و در حالی که اغلب کودکان پنج ساله می دانند که ممکن است افکار، احساسات و اهداف دیگران با آن ها فرق داشته باشند ولی افراد اوتیسمی چنین درکی ندارند و در نتیجه نمی توانند به خوبی کار ها و واکنش های دیگران را پیش بینی کنند.

یکی از نشانه های رایج دیگر که همه گیر نیست ناتوانی در مدیریت احساسات می باشد. این مورد در رفتار های ناگهانی مانند گریه کردن یا داد و بیداد کردن در شرایط نا مناسب امکان بروز دارد و شاید به خشم و رفتار تهاجمی ختم شود. ناتوانی در مدیریت احساسات مخصوصا در موقعیت های نا آشنا، اضطراب آور و آزاردهنده بیشتر اتفاق می افتد. علائم اوتیسم خفیف باعث می شود سرخوردگی در این موقعیت ها به رفتارهای خودآزارانه ختم شود. رفتار هایی مانند کوبیدن سر، کشیدن مو یا گاز گرفتن.

2. مشکل در ارتباطات

این مورد یکی دیگر از علائم واضح اوتیسم است. بیشتر کودکان مراحل مهم یادگیری زبان را تا سه سالگی می گذرانند. یکی از آن ها صدا درآوردن است. در یک سالگی که اکثرا تازه راه افتاده اند، یک یا دو کلمه آموخته اند و وقتی دیگران نام شان را صدا می زنند به آن سمت بر می گردند و به چیزهایی که می خواهند اشاره می کنند که این کاربرد اشاره در همه فرهنگ ها یکسان نیست. اگر به آن ها چیزی بدهید که دوست نداشته باشند با سر یا ادا قادرند منظور “نه” خود را برسانند.

کودکان اوتیسم با تاخیر حرف زدن و یادگیری زبان بدن را شروع می کنند. برخی نوزادان که دیرتر به اوتیسم مبتلا می شوند در اولین ماه ها و قبل از این که نتوانند دیگر ارتباط برقرار کنند اصوات مختلف تولید می کنند و کلمات بی معنی می گویند. دیگر نوزادان اوتیسمی با تاخیری چشم گیر مهارت های زبانی را شروع و گاهی حتی خیلی دیرتر حرف زدن را شروع کنند. البته که درمان مناسب در بهبود آن ها نقش زیادی دارد و کاربرد زبان گفتاری را می آموزند و می توانند ارتباط برقرار کنند.

کودکان و بزرگسالان زیادی که از زبان گفتاری استفاده نمی کنند از روش های دیگر مانند زبان اشاره، ابزار های الکترونیک، عکس و… می آموزند ارتباط برقرار کنند.

شروع شکل گیری قابلیت های زبانی در افراد اوتیسمی متفاوت و غیر معقول می باشد. ممکن است برخی در ترکیب واژه ها و ساختن جمله مفهوم دار مشکل داشته باشند، ممکن است برخی با تک واژه ها حرف بزنند و یا عبارتی را چند باره و چند باره پیاپی تکرار کند. برخی نیز آن چه می شنوند دقیقا تکرار می کنند.

علائم اوتیسم خفیف در بعضی کودکان این گونه است که فقط یادگیری زبان را با تاخیر شروع می کنند و قادرند حتی کلمه های دشوار را بگویند اما در گفتگوی ادامه دار دچار مشکل می شوند. برخی به تک گویی در مورد موضوع دلخواه خود علاقه مندند و به دیگران سخت اجازه نظر دادن می دهند. برخی از کودکان که به طیف اختلال اوتیسم مبتلا می باشند ومهارت های زبانی چشم گیری دارند مانند دانشمندان حرف می زنند و قادر به صحبت های کودکانه مانند هم سالان شان نمی باشند.

از مشکلات شایع دیگر در این زمینه می توان به این موارد اشاره کرد: ناتوانی در درک زبان بدن، قدرت صدا و برداشت هایی که به شکل غیر کلامی منتقل می شوند. حتی ممکن است یک فرد بزرگسال اوتیسمی عبارت کنایه آمیز مانند “توخوبی!” را به همان معنای لفظی برداشت نماید.

پیش می آید که فرد مبتلا به اوتیسم از نشانه های متداول زبان بدن یا حالت چهره و حرکت های غیر کلامی استفاده نکند. بنابراین ان چه می گوید با ظاهرش هم خوانی ندارد و یا لحن و قدرت بیان تواند احساسات او را منتقل کند. همه این موارد باعث می شود فهم خواسته ها و احساسات آن ها برای دیگران مشکل باشد و در نتیجه نتوانند ارتباط موفق برقرار کرده و سرخورده شوند و این سرخوردگی باعث ظاهر شدن رفتار های نامناسب مانند جیغ کشیدن شود. خوشبختانه جدیدا روش های موثری برای کمک به افراد اوتیسمی و بیان احساسات شان پیدا شده است و این مسئله باعث می شود بیاموزند چگونه احساسات و خواسته های خود را مطرح کنند و رفتار های مشکل ساز کاهش پیدا کنند.

نشانه های اوتیسم در کودکان

3. رفتار های تکرار شونده

رفتار های تکرار شونده یکی از اصلی ترین علائم در اوتیسم است به این صورت که آن ها علاقه دارند دامنه محدودی از فعالیت را حفظ کنند. این رفتار ها مانند: تکان دادن دست ها، پریدن و چرخیدن، چیدن چند باره اشیا و تکرار صداها، واژه ها یا عبارت ها.

در کودکان بازی با اسباب بازی های تکراری و به شکل تکراری نمونه ای از این اختلال است. مانند ساعت ها وقت صرف چیدن ماشین ها پشت هم کردن. در افراد بزرگسال صرف ساعت ها وقت برای انجام کار های خانه و چیدن وسایل به شکلی منظم و سرجای خود. و اگر کسی این ترکیب را به هم بریزد به شدت ناراحت می شوند. همچنین بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم نیاز دارند فعالیت روزمره و محیط اطراف شان یکنواخت باشد و در صورت مشاهده کوچک ترین تغییر می توانند به شدت مضطرب شوند و خشمگین شوند.

رفتار های تکرار شونده ممکن به شکل وسواس فکری یا شیفتگی بروز پیدا کنند. این میل ممکن بیشتر از سطح دانش و اطلاعات آنها باشد مثلا اطلاع دقیق از وضعیت ستاره ها و ستاره شناسی و تکرار آن ها. بزرگسالان و کودکان ممکن است در سنین بالاتر به اعداد، نشانه ها، تاریخ ها و موضوعات علمی علاقه شدید نشان بدهند.

4. نقص ژنتیک

نقص ژنتیک از دیگر علائم اوتیسم خفیف می باشد. برخی از این نقص های ژنتیکی بر رشد مغز تاثیر می گذارد. مانند: سندروم ایکس شکننده، سندروم آنجلمن، توبروز اسکلروزیس یا تصلب تکمه ای، اختلال کروموزوم 15 و دیگر اختلال های ژنی و کروموزومی. بر طبق پژوهش انجام شده ظاهرا اختلال ژنی 15 تا 20، طیف اوتیسم را تحت تاثیر قرار می دهد. برخی نشانه های سندروم و پیشینه خانوادگی می تواند به پزشک برای ارجاع به متخصص کمک می کند و برای طرح ریزی بلند مدت و زندگی روزمره می تواند کمک کننده باشد.

5. اختلالات دستگاه گوارش

مشکل دستگاه گوارش در مبتلایان به اوتیسم متداول است و 85 درصد از کودکان این طیف از آن در عذاب هستند. شدت های آن در افراد مختلف است و می تواند از یبوست یا اسهال مزمن تا بیماری التهاب روده بروز پیدا کند. درد ناشی از این مشکل می تواند رفتار فرد را تغییر دهد و خشم و رفتار های تهاجمی در آن ها شدت پیدا کند و به خود آسیب بزنند. به همین خاطر درمان این نوع مشکلات می تواند به کیفیت زندگی بهبود بخشد.

6. تشنج

اختلالات تشنجی از جمله صرع حدود 39 درصد افراد مبتلا به اوتیسم را رنج می دهد. این اختلال بیشتر در کسانی که کم توانی ذهنی دارند بروز می کند. تشنج انواع گوناگونی دارد که قابل تشخیص ترین نوع آن، تشنج تونیک-کلونیک می باشد. انواع دیگر تشنج غایب می باشد (فرد حضور فیزیکی دارد اما متوجه اطرافش نیست) و تشنج هایی که با نوار مغزی قابل تشخیص می باشند.

7. اختلال عملکرد خواب

اختلال خواب از جمله اختلالاتی است در کودکان و بزرگسال مبتلا به اوتیسم متداول است.

8. اختلال پردازش حسی

بسیاری از بیماران اوتیسمی دارای واکنش های غیرمعمولی به داده های حسی می باشند که نشان دهنده ناتوانی در پردازش و یک پارچه سازی داده های حسی مانند بو، مزه و حرکت است. برای آن ها محرک معمولی مانند بوق ماشین می تواند دردناک و گیج کننده باشد.

برخی از بیماران اوتیسم به صدا و لمس شدن حساس هستند و به این وضعیت دفاع حسی می گویند. از نشانه های حساسیت بیش از حد این است که فرد قادر نیست لباس پوشیدن، لمس شدن یا بودن در محیط با نور معمولی را تحمل کند. همچنین واکنش نشان ندادن به نام هم در این زمره حساسیت ها قرار می گیرد. خوشبختانه اکثر اختلالات پردازش حسی می تواند با کاردرمانی یا روش های درمانی یکپارچگی حسی تا حد زیادی بهبود پیدا کند.

9. پیکا یا هرزه خواری

از علائم اوتیسم خفیف پیکا یا هرزه خواری است. پیکا به میل خوردن چیز هایی می گویند که خوراکی نیستند. البته خوردن چیز های غیر خوراکی در سنین 18 تا 24 ماهگی طبیعی می باشد ولی برخی افراد اوتیسمی هنوز به خوردن چیز هایی مانند خاک، گل یا گچ علاقه مندند. بنابراین انجام آزمایش و معاینات پزشکی دوره ای در این افراد بسیار ضروری است تا اگر باکتری و سمومی وارد بدن فرد شود از درمان آن و سلامت به موقع شخص اطمینان پیدا کنید.

خب به پایان مقاله اوتیسم چیست؟ و 9 نشانه و علائم اوتیسم خفیف در کودکان رسیدیم از این که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید بسیار سپاسگذاریم. همچنین می توانید از طریق وبلاگ سرویسان به دیگر مقالات ما دسترسی و دانش خود در رابطه با کودکان و سالمندان را ارتقاع دهید.

درباره‌ی سرویسان

سرویسان به عنوان بزرگترین و بهترین منبع ارائه و معرفی انواع بهترین و مطمعن ترین و همچنین معتبرترین های قالیشویی ، شرکت خدماتی نظافتی ، موسسات و شرکت های نگهداری و پرستاری از کودک ، هتل ها ، رستوران و غذاخوری ها ، تالار و باغتالار های لوکس ، لاکچری ، مجلل ، ارزان ، معمولی و همچنین انواع مقالات آموزشی در کنار شما کابران می باشد.

یک نظر

  1. ترجمه تخصصی انگلیسی به فارسی

    مختصر و مفید مهم ترین نکات رو گفتین ممنون ازتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *